Co powinieneś wiedzieć o analizie danych?
Przeprowadzając procesy badawcze pozyskuje się zbiory rozmaitych danych, które we właściwy sposób są zebrane i zinterpretowane, mogą przyczynić się do zrozumienia zjawisk zachodzących w społeczeństwie. Poprawną analizę danych umożliwiają fachowe narzędzia, które umożliwiają pozyskiwanie informacji, poprzez ich uporządkowanie, tak z małych zbiorów, jak i z tych dużych.
Dane są fundamentem realizowanego badania
Wśród podstawowych celów analizy danych można wyróżnić między innymi:
- stworzenie opisu występujących cech/zmiennych;
- wskazanie i zbadanie zależności, które są obecne między poszczególnymi zmiennymi;
- weryfikację hipotez statystycznych.
Dokonując interpretacji danych należy wziąć pod uwagę:
- ile ich jest – ile zmiennych, ile przypadków;
- jakiego są one typu – jakościowe, bądź ilościowe;
- jakie są braki, ile ich jest i w jaki sposób możemy jest zastąpić.
O danych pozyskiwanych w badaniu
Mówiąc o zmiennych ma się na myśli takie cechy badanej próby jak płeć, czas pracy, zdobyte wykształcenie itd. Natomiast zwracając uwagę na typ pozyskiwanych danych, możemy oddzielić dane o charakterze liczbowym od tych, które nie są mierzalne. I tak dla przykładu do danych jakościowych zaliczymy wykształcenie, preferowany kolor, zaś do ilościowych – staż pracy, wagę przedmiotu. Każda z pozyskanych danych przybliża badacza do postawienia prawidłowych wniosków, a jednoczeń nie pozwala na całościowe ujęcie badanego zagadnienia.
Zbiorowość statystyczna
Wybór cech zbiorowości statystycznej, która uwzględniania jest w realizowanym badaniu dokonuje się z uwzględnieniem postawionego wcześniej celu. Cechy powinny odzwierciedlać w najwyższym stopniu własności zagadnienia podlegającego procesowi badawczemu. Przy czym samą zbiorowość statystyczną należy rozumieć, jako zbiór dowolnych jednostek np.:
- ludzi;
- rzeczy;
- faktów;
- doświadczeń,
Są one do siebie podobne – powinny posiadać przynajmniej jedną wspólną właściwość, zaś pozostałe właściwości mogą różnić ową zbiorowość .
Statystyka nie taka obca
Podejmowanie się w badaniach analizy danych ma na celu umożliwienie przejść od zebranych danych indywidualnych, do danych zbiorowych odzwierciadlających wybraną zbiorowość statystyczną. Dzięki szerokiemu wachlarzowi narzędzi i metod wykorzystywanych w badaniach, do zbiorowości statycznej zaliczyć można np.:
- wyniki turniejów sportowych rozgrywanych w sezonie letnim;
- ilość osób, które w danym roku przystępują do egzaminu maturalnego;
- zbiór samochodów, które zostały sprowadzone do Polski z innych krajów.