Na czym polega analiza danych?
Troszcząc się o wysoki poziom świadczonych usług należy regularnie przeprowadzać badania, które pozwolą wydobyć jak największą ilość informacji na temat kondycji firmy. Pozyskane informacje powinny pochodzić z wiarygodnego źródła, co pozwoli na zastosowanie odpowiednich kroków w celu osiągnięcia stawianych wyzwań. W procesach badawczych szczególną uwagę należy przykładać do analizy danych, których pozwala na wydobycie najistotniejszych treści.
Informacje wpływają na skuteczność badania
Dobranie właściwych źródeł informacji umożliwia wykrycie szczególnie ważnych zmiennych. Pracy takiej mogą zostać poddane na przykład informacje dotyczące procesu konsumpcji. Zaś pozyskiwane dane można podzielić na:
- pierwotne - to między innymi sprawozdania, opinie personelu, oceny klientów;
- wtórne - dotyczą literatury oraz posiadanych dokumentacji.
Analiza danych zależy od doboru odpowiedniego źródła informacji, a od tych zaś zależy powodzenie całości procesu badawczego.
Zaczynając pamiętaj o...
Dobór odpowiednich technik do analizy pozyskanych informacji wymaga od badacza doświadczenia. Szczególne niebezpieczne jest popadanie w skrajności - zbyt ogólne bądź zbyt drobiazgowe analizy. Wśród etapów przeprowadzania działań w obrębie danych wyróżnia się:
- postawienie pytań badawczych, które pozwalają uporządkować dalsze działania;
- wskazanie zagadnień znajdujących się w obrębie badanego problemu;
- stworzenie datamartów (tabela uwzględniająca zmienne niezbędne do realizacji analiz).
O etapach szczególnie ważnych...
Bez właściwego przygotowania i uporządkowania jest niemożliwym przeprowadzenie skutecznych prac badawczych takich jak:
- weryfikacja poprawności danych - pozwala ona wskazać trudności, które mogą nastąpić w najważniejszych etapach procesu analizy;
- statystyczna analiza opisowa - etap ten koncentruje się na wykryciu występujących zależności za pomocą dedykowanych temu narzędzi.
Kończąc proces analizy danych należy skoncentrować się w szczególny sposób na dwóch kwestiach:
- wizualizacja danych z opracowaniem pozyskanych wyników;
- przygotowanie wniosków i rekomendacji.
Działania nakierowane na poprawę
Wielość narzędzi, które wykorzystuje analiza danych należy wybrać te, które w pełni pozwolą odzwierciedlić cel badania. Pozyskane informacji mają pozwolić na zaprowadzenie pożądanych zmian bądź wzmocnienie aktualnej kondycji firmy, co nie tylko usprawni podejmowane decyzje, ale przede wszystkim w pozytywny sposób wpłynie na skuteczność zarządzania posiadanymi zasobami.